הכשרות קרקס

אם ברצונכם להפוך לאומני קירקס מקצועיים, ישנן שלוש דרכים: להתאמן וללמוד לבד בסיוע האינטרנט, למצוא מורה פרטי למקצוע אותו בחרתם וללמוד אצלו, ללכת למסלול מקצועי בבי"ס לקירקס. אין דרך טובה יותר מאחרת, וכל אומן מוצא לו את הדרך המתאימה לו. יש אומנים נפלאים וברמה גבוהה שעושים מופעים נהדרים שהגיעו מכל שלושת הדרכים. רק שלימוד במסלול ברור בכיתה עם צוות מורים מגוון ולו"ז אינטנסיבי מאיצה תהליכים. וכמובן שלמקצועות הקירקס שבנויים על עשיה קבוצתית כמו מקפצות, באנקין, באר רוסי, ואפילו לדואו אקרובאלנס, יותר קל למצוא פרטנרים בבתי הספר לקירקס.

במידה והחלטתם ללמוד בבית ספר מקצועי לקרקס, המקום לעשות זאת זה בחו"ל וביחוד בצרפת. הסיבה היא שבצרפת סצנת הקירקס היא הוותיקה והעשירה ביותר. יש שם עשרות בתי ספר, מאות להקות ואלפי אומנים שיוצרים ומציגים, כך שבמקביל ללימוד הקרקס, ניתן להחשף למגוון רחב של יצירה ועשייה בתחום.

בכדי לדעת איך לבחור בית ספר צריך להבין את התהליך של ההתמקצעות בקרקס ובשביל זה יש להבין דבר בסיסי – בקירקס המקצועי אין "קירקסן". לכל אומן יש התמחות במקצוע ספציפי – ג'אגלר, אקרובט פלאייר, אקרובט בסיס, טרפזיסט בסווינג, אקרובט על עמוד סיני, איש עמידות ידיים, אקרובט בתוך חישוק וכך הלאה. לכן, הפדגוגיה של בתי הספר תכוון להתמחות במקצוע מאוד ספציפי ובמקביל תתן העשרה בתחומים של תאטרון מחול ומוזיקה.

מסלול הכשרה רגיל העובר דרך בתי ספר אורך כ-5 שנים. רוב בוגרי בתי הספר לומדים שנה/שנתיים בבתי ספר מכינים ולאחר מכן מתקבלים לשנתיים או שלוש נוספות בבתי הספר הגבוהים. לבתי הספר המכינים גיל הכניסה הוא מ-17 עד 23 לבתי הספר הגבוהים מ17 עד 25. אבל למי שמבוגר יותר, לא לדאוג – לחלק מבתי הספר המכינים יש בנוסף מסלול שנקרא מסלול יצירה והוא פתוח גם לתלמידים מעל גיל 25. ויש גם בתי ספר שבהם יש הכשרות קצרות יותר לאומנים מעל גיל 25 שרוצים לפתח כיוונים חדשים או לשדרג יכולות במקצועות מסויימים.

בתי הספר מתחלקים ל: בתי ספר מכינים,  בתי ספר גבוהים, הכשרות אחרות (בתי ספר שאינם במסלול 5 השנים). במסלולי ההכנה מתמקדים בהכנה הגופנית והלימוד הטכני של מקצועות הקירקס עם הכוונה אל המקצוע הספציפי בו מתעניין התלמיד עם העשרה במחול ומשחק/ליצנות. בבתי הספר הגבוהים הלמידה מתמקדת בהתמקצעות במקצוע קירקס אחד ובפיתוח היצירתיות, והיכולות הבימתיות (שיעורי מחול, תנועה, תאטרון, משחק, מוזיקה ועוד). לרוב סיום הלימודים ילווה בפרזנטציה או הפקת מופע שיוצא לסיבוב הופעות.

למטה תמצאו את כלל בתי הספר – אם תרצו לראותם לפי סוג – הכנסו לקישור המתאים:
בתי ספר מכינים
בתי ספר גבוהים
הכשרות אחרות

סגור לתגובות.