ביה"ס לידו בטולוז - קרקס ישראלי

ביה"ס לידו בטולוז

הלידו נוסד בשנת 1988 כמרכז לאומנויות הקרקס של טולוז, ומשלב בתוכו פעילויות מגוונות בין השאר הכשרה מקצועית של אומנויות הקרקס, שיעורים לחובבים בהם לוקחים חלק מעל 400 תלמידים, סטודיו ליצירת הופעות קרקס, שיתופי פעולה בין לאומיים (קמבודיה,קנדה, ברוקיניה פאסו ועוד) ועוד.

ביה"ס התחיל באולם קטן ונוהל ע"י שני אנשים נחמדים ולבביים שביחד עם צוות מורים קטן הרימו בי"ס עם אווירה אינטימית ומשפחתית. בזמנו היה שם מסלול הכנה לבתי הספר הגבוהים ומי שרצה היה יכול להישאר לשנתיים או שלוש שנים למסלול אומנותי. עם הזמן התמחה ביה"ס בבניית הכשרה אומנותית יצירתית יחודית, ואומנים שנשארו בו לשלושת השנים הקימו להקות ומופעים שלקחו מקום נכבד ומרכזי בזרם הקירקס העכשווי בצרפת (כ55 להקות קרקס שפועלות ויוצרות הוקמו ע"י בוגרי הלידו מאז הקמתו). וכך הפך הלידו לאחד מהמקומות הנחשבים ללימוד קירקס. לפני מספר שנים עבר ביה"ס לאוהל קירקס ענק ומאובזר, גדל והתרחב, אך עם זאת, הצליח ביה"ס לשמור על האווירה האינטימית והמשפחתית. וכאשר מתקבלים ללידו ללימודים, למעשה מצטרפים למשפחת הלידו.

הלידו הוא כיום אחד מבתי הספר הגבוהים לקירקס, הווה אומר שהמסלול המקצועי בו הוא מסלול של התמחות והתמקצעות. מתקבלים למסלול אנשים שכבר שולטים בטכניקה ספציפית. לא לומדים שם בסיס. וההתפתחות היא יותר מבחינה של נוכחות במה ומשחק מאשר התפתחות טכנית. בקיצור כדי להתקבל צריך להגיע כבר עם טכניקה. המסלול הוא של שנתיים, וניתן להישאר לשנה שלישית של יצירת מופע, ניתן גם לחזור ולעשות את השנה השלישית מאוחר יותר, לא ברצף עם השנתיים האחרות. מסלול הלימודים כולל כ40 שעות שבועיות על פני 11 חודשים. שעות לימוד ואימונים במקצועות הספציפיים לפי התמחות ובמקביל שיעורי תאטרון, מחול ופרזנטציות בפני קהל ושעות אימון חופשי ויצירה. בסוף השנה השניה מועלה מופע שיוצא לסיבוב הופעות בצרפת. ביה"ס מקיים גם שיתופי פעולה עם בית הספר לקולנוע של טולוז, בית הספר לתיאטרון ועוד.

בכדי להתקבל, יש להגיש טפסי מועמדות אותם ניתן לקבל מביה"ס עד חודש מרץ והמבחנים הראשונים הם באמצע יוני. הקבלה היא לפי מקצוע קירקס ספציפי בו הנבחן רוצה להתמחות ולהתמקצע. רוב מי שמתקבל היום למסלול עשה לפחות שנה או שנתיים בבתי ספר מכינים. כל שנה נשלחים מעל 260 טפסי בקשה לקבלה למסלול המקצועי ומתקבלים 15 תלמידים. יותר ממחצית התלמידים מגיעים מרחבי העולם (ארגנטינה, קוריאה, אוסטרליה, צ'ילה, ישראל, אוסטרליה…). ביה"ס מסובסד על ידי האיחוד האירופאי ממשלת צרפת, המחוז ועיריית טולוז ולכן הוא בחינם.

במקביל למסלול המקצועי, יש בביה"ס חוגים שבועיים לילדים נוער ומבוגרים.

ביה"ס ממוקם בעיר טולוז שבחרה את תחום הקירקס כאחד מהתחומים שמייצגים את העיר. זה אומר שיש הרבה השקעה ותמיכה כלכלית בלהקות, אומנים, פסטיבלים, בבית הספר הלידו ובכל תחום הקירקס בעיר. לכן סביב ביה"ס בטולוז ומסביבה יש על פני כל השנה המון פעילות אומנותית ויצירתית בתחום. יש מאות אומנים ולהקות שחיים ויוצרים בעיר ומסביבה ותלמידי ביה"ס לידו נחשפים לכל העושר התרבותי הזה.

ישראלים בוגרי ביה"ס: ירון מילגרום שנת 2003, נועם גלר שנת 2008, הדס לולו קורן שנת 2011, אהרון טוביאס שנת 2011, איתמר גלוקסמן שנת 2011, נועם וייז 2012 .

איתמר גלוקסמן [email protected]

הדס לולו קורן [email protected]

 

פרטים נוספים

אופי מסלול:דו-שנתי
מספר שעות שבועיות:20-40
כתובת:14, RUE DE GAILLAC 31500 TOULOUSE
מדינה:צרפת

גלריית תמונות

בוגרים